7 Aralık 2011 Çarşamba

USB Flash Bellek ile Windows 7 Kurulumu Format

Hamza Öztaş Share:

Özellikle CD-ROM u bozuk olan pc ler için alternatif olan format atma işlemidir. Veya, daha hızlı format atmak isteyenlerin tercihi olabilir. Bu ve buna benzer sorunları sanırım bir çoğumuz yaşamısız, Bir arkadaşımın netbookuna format atılması gerekiyordu bu yöntem ile sorunu halletik. Umarım sizlerde halledersiniz bundan sonra. Konuyu fazla bulandırmadan anlatıma geçeceğim. Son derece çok kolay ve kesin bir yöntemdir. Unutmayın yukarıda söylediğim gibi tecrübeyle sabit bir yöntemi size aktarıyorum.Windows 7′ nin kurulum dosyaları 2,36 GB kadar olduğundan, 4 GB USB Bellek ile işleme başlayacağız.
Adım 1
Image Hosted by ImageShack.us
Başlat menüsünden “Komut İstemi ” ni açın= Kısayol olarak  ( windows tuşu + R ) yi kullanabilirsiniz. Açılan pencereye cmd yazın. Yan Resimde gördüğünüz gibi yapın..
Adım 2
Image Hosted by ImageShack.us
Karşımıza siyah bir  pencere çıkacak ve oradaki satıra “diskpart” komutunu girin (her komut sonrasında yazdığınız komutların devreye girmesi için
Enter” tuşuna basmayı unutmayın).
 Adım 3
Image Hosted by ImageShack.us
Sonrasında  “list disk” komutunu yazacağız.  Bunu yaptığınızda bilgisayarımızda bağlı olan diskler karşımıza çıkacaktır.
Bu komut sıralanırken USB belleğinizi PC’ye bağlayın ve “list disk” komutunu tekrar girin.
USB belleğinize burada bir rakam verilecektir. Verilen rakamı (0, 1, 2, gibisinden bir rakamlan nitelendirilir ) Bunu bir köşeye not ediniz.
Adım 4
Image Hosted by ImageShack.us
Bu adımları uyguladıktan sonra “select disk 1″ komutunu (1′i USB belleğinizi temsil eden rakam ile değiştirin)girin ve sonrasında temizleme işlemi için “clean” komutunu verin.Yukarıdaki resimde göründüğü  gibi. 
Adım 5
Image Hosted by ImageShack.us
Sırada belleği birinci sürücü olarak etkinleştirmek var.Bunu yapmak için sırasıyla “create partition primary”, “active” ve “format fs=fat32 quick” komutlarını girin. (Enter a basmayı unutmadan)Eğer USB diskinize yeni bir sürücü harfi atanmasını istiyorsanız son olarak “assign” komutunu da girebilirsiniz.USB bellek uygun konuma geldi. Artık Windows 7 DVD’sinin içeriğini USB belleğe kopyalayabilirsiniz.DVD’deki (CD-ROM un bozuk olduğunu varsayarsak, pc de hali hazırda bekletilen ve önceden dvd den kopyalanan win7 klasorleri) dosyaları seçin ve kopyala/yapıştır ile USB belleğe aktarın. İşlem bittiğinde kurulum medyanız hazır demektir.Şimdi sisteminizi USB bellekle açılacak (boot) şekilde  yapılandırmalısınız.BIOS ayarlarına girin ve “USB  Legacy Support” veya “Legacy support for USB” şeklinde bir girdiye göz atın.Bulduğunuzda bunu “Enabled” konumuna getirin. Bazı sistemlerde boot sırasını  da ayarlamak gerekebilir.Bunun için BIOS’ta “Boot” sekmesine geçin ve USB  diskinizin ilk sırada olmasını sağlayın.Son olarak yaptığınız ayarları  kaydedin ve çıkın. DVD sürücünüzde Windows kurulum DVD’si bırakmadığınıza emin  olun.Sisteminiz yeniden başladığında USB belleği algılayacak ve doğrudan  kurulum arayüzüne geçecektir.Tüm açılma ve dosya kopyalama sürecinin daha hızlı gerçekleştiğinizhissedeceksiniz. Gerisi ise alışık olduğunuz kurulum rutini.Farklı Pc lerde farklı bios ayarları ile karşılaşabilirsiniz. Genellikle aynıdır, misal; HP Pavilion serisi buradaki açıklamaya uymuyor. Eğer ki BIOS konusunda sorun yaşarsanız buraya yazabilirsiniz.
Not: Windows kurulumu sırasında sistem birkaç defa yeniden  başlatılabilir. Her sistem açışlında USB bellekle önyükleme yapılmaması için  belleği yuvasından çıkarmanız gerekebilir.


(bilgirehberi.net alıntıdır emek sahibi olanlara teşekkürler)
Tarafından Yayınlandı >> Hamza Öztaş

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

0 yorum:

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP