8 Aralık 2011 Perşembe

Yeni Arduino – Arduino 1.0 Yayınlandı

Unknown Share:

Yeni Arduino arayüzü olan Aduino 1.0 yayınladı ve beraberinde bir çok yenilik getirdi. Arduino yeni arayüz ile ilgili olarak geçen yıllar boyunca yazılımı geliştirdiklerini ve daha “robust” hale getirmek için özellikler eklediklerini belirtiyor. Firma Arduino 1.0′ı bu robust platform için yeni bir başlangıç olarak gösteriyor anlaşılan o ki Arduino 1.0 üzerinden planladıkları bir çok geliştirme var bunlara 32 bitlik mikroişlemcilerin dahil olduğuda aşikar. Yeni yazılımın görünümü aşağıda;

Image Hosted by ImageShack.us 
Yeni yazılım ile birçok alanda değişiklikler sağlanmış ana değişiklere şöyle bir göz artalım;
 1. Yeni dosya uzantısı: Processing’den ödünç alınan .pde uzantısı Arduino kelimesinin sonu olan ve birçok donanımada isim unsuru olan ino kısmı yani .ino uzantısına geçildi.
 2. Yeni araç çubuğu ikonları: Arduino 1.0 ile birlikte yeni araç çubuğu ikonlarıda gelmiş. Onay tiki olarak “derle” ikonu ve ok olarakda “yükle” ikonu kullanılmış. Seri monitör ikonu ise sağ tarafa alınmış. Shift ile yükle tuşuna basıldığında ise tools kısmından seçilen bir programlayıcı ile yükleme sağlanmış. İkonlar Nicholas Zambetti taradından tasarlanmış.
 3. Yeni görünüm ve renk şeması: Bunca yeniliğe görünüm değiştirerek başlamak mantıklı yeni renk şeması ve görünüm gayet şık.
 4. Kart ve port özellikleri: Çok büyük bir yenilik olmasa da işe yarar bir özellik, seçilen kart tipi ve bağlanan port programın alt kısımda belirtiliyor.
 5. Yükleme yüzde gösterimi: Yeni sürüm ile birlikte kodu yüklerken işlemin ne kadarının tamamlandığını gösteren bir çubuk eklenmiş.
 6. Yazılımsal Güncellemeler: Bu güncellemelerin yanı sıra yazılımsal anlamda getirilen yeniliklerin birkaçı;
 • Seri iletişim artık asenkron
 • Serial.print() davranışı değiştirildi
 • SoftwareSerial birden çok port destekliyor
 • DHCP ve DNS desteği eklendi
 • Flash tabanlı string desteği
 • SD Kart özellikleri geliştirildi
 • serialEvent(), find() gibi yeni fonksiyonlar eklendi
 • Firmata güncellendi
 • WProgram.h, Arduino.h olarak düzenlendi

Arduino 1.0 yazılımını indirmek için;
 
 Arkadaşlar Arduino'un yeni sürümü yayınlandı ve bende sürekli www.roboloji.com sitesini takip ediyorum Arduino hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız www.roboloji.com sitesini takip edebilirsiniz...
 (Kaynak:http://www.roboloji.com )
Tarafından Yayınlandı >> Unknown

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

0 yorum:

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP