25 Mart 2012 Pazar

Motor Tork Hesabı Nasıl Yapılır?

Hamza Öztaş Share:
Image Hosted by ImageShack.us
Tork, motordan hareket parçalarına (tekerlek, dişli, palet...vb) iletilen itme kuvveti ya da dönme momentidir. Yandaki şekilde gösterildiği gibi bir motorun şaftına bağlı bir tekerleğin bulunduğu bir düzenekte tork, kuvvetin motor şaftına olan uzunluk ile çarpımına eşittir. ( T = F x d ). Torkun birimi Newton metredir (Nm).
Bir motorun gücü o motorun torkunun açısal hızı ile çarpımına eşittir. ( P = T x w ) Motor gücü (P), motora uygulanan voltaj ile motorun çektiği akımın çarpımına eşittir. ( P = V x I ) Açısal hız ise motorun frekansının ( motorun bir saniyede tamamladığı tur sayısının) pi sayısı ile çarpımının iki katıdır. ( w = 2 x pi x f )
Herhangi bir projeye başlarken motor seçimi sırasında kullanıcının motor hakkında bilmesi gereken en önemli özelliklerden biri torktur. Eğer motorun tork bilgisi mevcut değilse torkun ölçülmesi ya da hesaplanması gerekir.
Elinizdeki motorun güç ve devir sayısını biliyorsanız, aşağıdaki tork hesaplama kısmını kullanarak motorunuzun torkunu hesaplayabilirsiniz. Bu formda kullanmanız gereken güç birimi watt, devir sayısı ise motorunuzun bir dakikada tamamladığı devir sayısıdır (rpm).

Robotik ve mekanik projelerde kullanılan motorların torkunu arttırmak için dişli kutuları kullanılır. Yukarıda tork hesabı konusunda verdiğimiz formüllerden de çıkarılabileceği gibi bir motorum rpm değeri arttıkça üretebileceği tork değeri düşmektedir.

Projeleriniz için seçeceğiniz motorların yüksek torklu olup olmadığını anlayabilmeniz için dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı sıralamak gerekirse;
Yüksek torklu motorların içerisinde güçlü magnetler bulunduğundan yüksek torklu motorlar daha ağırdırlar.
Yüksek torklu motorlar daha çok akım çekerler bu neden motorların çıkış kabloları daha kalın olur. Yüksek torklu motorların şaftlarının çapı daha kalındır, küçük çaplı şaftlar DC motorlarda genellikle düşük torka işaret eder.
Yüksek torklu bir motorun şaftının eliniz ile döndürmeye çalıştığınızda bir direnç ile karşılaşırsınız.                 
Tarafından Yayınlandı >> Hamza Öztaş

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

0 yorum:

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP