16 Temmuz 2012 Pazartesi

Yedi Karat, Arduino Benzeri Elektronik Prototip Geliştirme Platformu

Unknown Share:
Image Hosted by ImageShack.us


Karat Nedir?
  
Karat, açık kaynak olarak sunulan ve halen geliştirilmekte Arduino projesinden esinlenilerek, daha ekonomik bir benzerinin Türkiye'de üretimi için tasarlanmış olan bir üründür.
Karat, fiziksel dünya ile iletişim ve etkileşim kurulabilmesini sağlayan, elektronik prototip geliştirme kartıdır. Karat, tek başına çalışabilen interaktif nesneler geliştirmek, çeşitli sensörlerden veriler okumak, ışıkları, motorları ve diğer çıkışları kontrol etmek için kullanılabileceği gibi bilgisayar üzerinden yönetilebilen nesneler için de kullanılabilir.


Neden Karat?
  • Arduino projesinde kullanılan yazılım dili kullanılabilir, öğrenilmesi kolaydır, basit ve hızlıdır. Yeni başlayanlar için kullanımı kolay bir dil olduğu gibi esnek yapısı sayesinde deneyimli kullanıcıların ihtiyaçlarına bile cevap verebilir.
  • Yazılım dili olarak, Arduino dilinin kullanımı zorunlu olmadığı gibi AVR C programlama dili de deneyimli kullanıcılara yönelik olarak kullanılabilir.
  • Kendi içerisinde “ön yükleyici” ile beraber geldiği için, herhangi harici programlayıcıya gerek duymadan USB üzerinden programlanabilir ve USB üzerinden bilgisayar ile haberleşebilir.
  • Diğer mikrodenetleyiciler ile karşılaştırıldığında daha ekonomik olduğu dikkat çeker.
  • Linux, Windows ve Mac işletim sistemleri ile sorunsuz olarak çalışabilir, çoğu diğer mikrodenetleyici platformları sadece Windows sistemleri üzerinde çalışabilmektedir.
  • Arduino nun pin uyumuna sahiptir ve eklentileri kullanılabilir.
  • Arduino, günümüzde çok popüler bir açık kaynak proje olduğu için, dünya üzerinde bir çok geliştiricisi ve kod örnekleri vardır.

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us


Yedi Karat Kullanim Klavuzu

Linux için Karat Geliştirme Programı

 

Windows için Karat Geliştirme ProgramıpyUSB


Daha fazla ayrıntılı bilgi almak için tıklayın;Tarafından Yayınlandı >> Unknown

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

0 yorum:

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP