7 Ağustos 2012 Salı

Android İçin Uygulama Geliştirme Ortamı Kurulumu

Hamza Öztaş Share:
>>JDK Seçimi

Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us


>>Android SDK Seçimi

Image Hosted by ImageShack.us
>>Eclipse SDK Seçimi

Image Hosted by ImageShack.us


Gerekli programları indirdikten sonra öncelikle  JDK'yı bilgisayarımıza kuralım. JDK kurulumu tamamlandıktan sonra Eclipse'i zipten çıkaralım ve eclipse.exe'yi çalıştıralım. İsteğe bağlı olarak Android SDK'yı bu aşamada kurabilirsiniz ya da ileriki adımlara bırakabilirsiniz.
İlk çalıştırmada  eclipse sizlere oluşturacağınız projeleri nereye kaydetmek istediğinizi soracaktır. Workspace için kayıt yeri belirledikten sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.
Bundan sonraki adımlar  Android'i eclipse'e entegre etmek üzerine. Adım adım bu işlemlere göz atalım isterseniz.
Android Entegrasyonu
1.Yeni Yazılım Yükleme (1/2)
Eclipse'i çalıştırdıktan sonra  Help>Install New Software seçeneğine tıklıyoruz.
Image Hosted by ImageShack.us


2.Yeni Yazılım Yükleme (2/2)

Açılan pencerede Add [1] butonuda tıklıyoruz. Daha sonra açılan pencerede yazılıma bir isim veriyor ve adres kutusuna  "https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/  bağlantısını giriyoruz ve Ok butonuna tıklıyoruz.
Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Work with[2] kısmında girdiğimiz değerleri aşağıdaki gibi görebileceksiniz. Girmiş olduğumuz adresten yazılım paketleri[3] getirilecektir. Paketlerin hepsini seçiyor ve Next[4] butonuna tıklıyoruz.
Daha sonra açılan bir pencerede paketlerin yükleme durumunu göreceksiniz. Yükleme tamamlandıktan sonra diğer adıma geçebiliriz. Ama eğer Android SDK'yı kurmamış iseniz diğer adıma geçmeden önce kurmalısınız.


Image Hosted by ImageShack.us

3.Android SDK Dizin Ayarları
Eclipse SDK üzerinde Window>Preferences  seçeneğine tıklıyoruz ve açılan pencerede sol menüden Android sekmesine geliyoruz. Daha sonra kurmuş olduğumuz Android SDK'nın bilgisayarımız üzerindeki yerini gösteriyoruz ve OK butonuna tıklayarak pencereyi kapatıyoruz.

Image Hosted by ImageShack.us

4. Android SDK and AVD Manager Ayarları

Tüm bunları tamamladıktan sonra Window >Android SDK and AVD Manager seçeneğine tıklıyoruz. Açtığımızda birkaç defa pop-up pencerelerde bazı işlemler gerçekleşecektir. Biraz beklemenizi öneririm. İşlemler gerçekleştikten sonra Android ile ilgili paket yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
Her türden uygulamaya bir göz atıcam diyorsanız eğer, tüm paketleri yüklemenizi öneririm. Biraz zaman alacaktır; ama tüm paketleri yüklemek sizleri birçok uyumsuzluk ve paket eksikliği sorunundan kurtaracaktır.
Image Hosted by ImageShack.us

5. Sanal Cihaz Oluşturmak
Yapmış olduğumuz uygulamaları çalıştırmak için bir sanal cihaz oluşturmamız gerekecektir.(Gerçek bir cihaz üzerinden de uygulama  çalıştırılabilmektedir. Debug vb.) Sanal cihazımız Android SDK and AVD Manager  penceresinde Virtual Devices sekmesinden yapılandırabiliyoruz. Aşağıdaki gibi bir yapılandırma sizlere yardımcı olacaktır. Arzu eden arkadaşlar daha detaylı donanım ve API seviye ayarlarıyla kendilerine özgü bir cihaz tanımlayabilirler. Yapılandırma işlemi gerçekleştikten sonra console  sekmesinde oluşturulan sanal cihazla ait bilgileri görebilirsiniz. Cihazın sorunsuz bir şekilde yapılandırıldığından emin olmak için incelemenizi öneririm.

Image Hosted by ImageShack.us


Kaynak:( http://www.avealabs.com sitesinden alıntıdır )
Tarafından Yayınlandı >> Hamza Öztaş

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

0 yorum:

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP