15 Ağustos 2012 Çarşamba

WALL-E gerçek oldu

Hamza Öztaş Share:
Image Hosted by ImageShack.us

Pixar’ın çok sevilen filmlerinden WALL-E filmindeki aynı isimli robot, 2,5 yıllık bir çalışma sonucunda gerçeğe dönüştürüldü.

Pixar’ın animasyon filmi WALL-E’yi hepimiz biliyoruz. İlk çıktığında tüm dünyada izlenme rekorları kıran, atıklar nedeniyle hayatın bittiği bir dünyada tek başına yaşayan bir robotu ve onun aşkını anlatan filmin yalnız robotu WALL-E, uzun süren bir çalışmanın ardından artık aramızda.

Robot tutkunu Mike Senna, tam 2,5 yıllık bir çalışmanın ardından filmdeki ölçüleriyle bire bir uyumlu ve aynı işlevleri yerine getirebilen bir robot geliştirdi. Daha önce de Star Wars filmindeki R2-D2 adlı robotun çalışan halini geliştiren Senna, geliştirdiği R2-D2 robotunu pediatrik kanser hastalarına götürmek istiyordu ancak birkaç yıl önce WALL-E’yi gördükten sonra fikrini değiştirerek WALL-E’yi geliştirmeye başladı. Yahoo’nun haberine göre çizimlerle başlayan çalışma robotun birebir ebatlarının belirlenmesi ve fonksiyonların listelenmesi ile başlayan sürecin ardından Senna, 2010 yılı başından itibaren WALL-E üzerinde haftalık 25 saat çalışmaya başladı. Toplam 3200-3800 saatlik bir çalışmanın ardından ise WALL-E hayat buldu.

Kafasını çevirebilen ve kollarını hareket ettirebilen WALL-E’yi, nihayet Los Angeles’taki pediatrik kanserle mücadele edenlerin hastaların düzenlediği bir pikniğe de götüren Senna, hem çoculardan hem de yetişkinlerden çok olumlu tepkiler aldığını söylüyor ve ekliyor: “WALL-E, R2-D2’ye göre daha fazla merak uyandırıyor ve heyecan oluşturuyor.”
Tarafından Yayınlandı >> Hamza Öztaş

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

0 yorum:

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP