13 Eylül 2012 Perşembe

II. Ulusal Nanoteknoloji Kongresi / 27-28 Eylül 2012

Hamza Öztaş Share:
Image Hosted by ImageShack.us


Teknolojik bağımsızlığa ulaşmayı kendine misyon edinen Yıldız Teknik Üniversitesi, “II.Ulusal Nanoteknoloji Kongresi” ile bilim ve teknolojinin nabzını tutuyor…
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Makine Teknolojileri Kulübü (MAKTEK), nanoteknoloji konusunda Türkiye’ye katma değer kazandırmak amacıyla Nanoteknoloji Kongresi düzenliyor. Nanoteknolojinin tüm detaylarıyla konuşulacağı ‘II. Ulusal Nanoteknoloji Kongresi’ 27-28 Eylül 2012 tarihlerinde, YTÜ Beşiktaş Yerleşkesi’nde gerçekleşecek.
Maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol etme bilimi olan nanoteknoloji, hızla yaşamımıza girmekte ve yaşam kalitemizi yükseltecek fonksiyonlara sahip olma yönünde hızla ilerlemekte. Uzmanlar; nanoteknolojinin ülkeler arasındaki ekonomik yarışa yeni bir dalgalanma getirerek, yaklaşık on yıl sonra ekonomik üstünlüğün nanoteknolojiye sahip olan ülkelere geçeceğini savunmaktadır.
Nanoteknoloji dünya üzerindeki güç dengelerini yeniden belirleyerek, ekonomik üstünlüğün yanısıra ülkelerin savunma, haberleşme, elektronik, istihbarat gibi stratejik olgularını getirdiği gelişim ve yeniliklerle yeniden yapılandıracaktır.
Nanoteknoloji sayesinde insan vücudunda hastalıklı dokuyu bulup iyileştiren, ameliyat yapan nano robotlar yapılacak; insan beyninin kapasitesi ek nano hafızalarla güçlendirilebilecek; kirliliği önleyen nano parçacıklar sayesinde fabrikalar çevreyi çok daha az kirletecektir. Ulusal güvenliği ilgilendiren yeni savunma sistemlerinin geliştirilmesi, haber alma / gizlilik konularına yönelik çok küçük boyutlarda aygıtların yapılması gibi konulara nano malzeme bilimi damgasını vuracaktır. Günlük yaşamda kullanılan tekstil gibi ürünleri değişebileceği gibi, uzay araştırmalarında ve havacılıkta yeni roket ve uçak tasarımlarının ortaya çıkması nanoteknoloji sayesinde mümkün olacaktır.
Suda yürüyen robotun mucidi olarak bilinen Carnegie Mallen Üniversitesi’nden Metin SİTTİ ve Wustl(Washington University in St. Louis) Üniversitesi’nden Şahin Kaya ÖZDEMİR’in konuşmacı olarak katılacağı kongreye, yurt içinden de alanında yetkin akademisyen ve şirket temsilcileri katılarak, çeşitli panel ve seminerler verecekler.
Nanoteknoloji alanında farkındalık yaratıp, öğrencilerin bu alanda çalışmalar yapmasını teşvik etmeyi amaçlayan kongrenin sonunda katılımcılara, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından katılım sertifikası verilecek.


Kongre Eşbaşkanları                                                                                                                                                                                            
Prof. Dr. Ayşegül AKDOĞAN EKER                                                                                                                                                                     
Prof. Dr. Cengiz KAYA

Sosyal Medya Linkleri
Tarafından Yayınlandı >> Hamza Öztaş

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

0 yorum:

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP