21 Ekim 2012 Pazar

Toshiba'dan bir ilk

Hamza Öztaş Share:
Toshiba'dan bir ilkToshiba, dünyanın ilk 1 terabyte'lık Hybrid hard diskini kullanıcılara sundu. Toshiba, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara daha yüksek hızda okuma ve yazma performansı sağlayacak iki 2.5" Hibrit Sürücüyü piyasaya sunuyor. Yüksek kapasiteli sabit disk sürücüleri ile NAND flash belleği tek bir gövdede biraraya getiren yeni sürücüler, 1 terabyte (TB) ve 750 gigabyte (GB) kapasiteye sahip.

Yeni sürücüler—1TB MQ01ABD100H ve 750GB MQ01ABD075H—yüksek kapasite sunmak için sabit disklerden ve yüksek hızda veri işlemeyi sağlamak için 8GB NAND flash belleklerden yararlanıyor. Böylece, denk kapasiteli Toshiba sabit disk sürücülerinden yaklaşık üç kat daha hızlı okuma ve yazma sürelerine ulaşılıyor. Yeni Hibrit Sürücü, bilgisayarlarda uygulama başlatma süresini yaklaşık %40 oranında azaltıyor.  

İşlem sırasında veri, Hibrit Sürücünün üç bellek katmanından birine tahsis ediliyor: DRAM ara bellek, NAND flash bellek veya manyetik disk ortamı. Bu süreç, kullanıcının veri erişim şeklini dinamik biçimde öğrenerek veriyi buna uygun sırada depolayan özgün bir algoritma sayesinde geliştiriliyor. Yüksek hızda veri erişimi, sık erişilen verilerin NAND flash bellekte depolanması ile sağlanıyor.

Günümüz bilgisayarlarının, her geçen gün hızla artış gösteren en hızlı CPU ve grafik işlemcilerin taleplerini karşılayabilecek okuma/yazma performansını sağlayabilen ve birden fazla HD video ve benzeri diğer zengin veri kaynaklarını idare edebilen depolama kapasitelerine olan talepleri karşılaması gerekiyor.

Tarafından Yayınlandı >> Hamza Öztaş

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

0 yorum:

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP