16 Aralık 2012 Pazar

Arduino' da Analog İnput Okuma

Hamza Öztaş Share:
Image Hosted by ImageShack.us


//http://www.depositericrobotic.com/
//http://arduinowhathappens.blogspot.com/

int pot_val = 0;
int pot_value; 

void setup(){ 
Serial.begin(9600); 


void loop(){ 
pot_value = analogRead(0); 
Serial.print("Pot Value = ");
Serial.println(pot_value);    İlk olarak analog 0. bite bağladığımız pine pot_val isminde etiket verdik ve birazdan okuduğumuz analog değerleri Arduino Serial monitörde göstermek için de pot_value isminde integer bir değişken tanımladık. Okunan değerleri serial monitörde gösterimi için baund rate(9600) iletişim hızını belirttik bu okunan değerlerin ekranda gösterilmesi iiçin gerekli iletişim hızıdır bu hızı arttırır yada azaltırsanız okunan değerler ona göre geç gelecektir.Programda analogRead(pin or etiket); komutuyla analog değerler okunup pot_value ismindeki integer değişkenin içine atılmıştır,  parantezli kısma pin no yada o pine verdiğiniz etiket ismini yazabilirsiniz.

  Serial.print( ); komutu serial monitore bişeyler yazdırmak için kullanılır, Serial.println( ); komutu ile aynı işlemi yapıyoruz tek farkı otomastik bir alt satıra atıyor. Burada serial monitorde Pot Value yazısı ile birlikte bi önceki işlemde okunan analog değer bastırılmıştır. Arduino' da analog değerler 10 bitliktir buda 0 ile 1024 arasında bir değer demektir.

 Analog input okumak gördüğünüz gibi çok kolay ve basit bir işlemdir ama diğer başka projeler için çok önemli bir işlem olabilir. Örneğin daha önce yazdığım Arduino + LM335  ile Sıcaklık Ölçme örneğinde görülmektedir.

 Kısaca hatırlatayım, sıcaklık ölçümü için LM335 kullanılmıştır ve biliniyor ki her 10 mV için 1 kelvin değer ölçmektedir. Bu işlemi yapabilmek için analog değer ölçülür, sonra bu değere karşılık volt ve milivolt bulunur ve buradanda kelvin ölcümü yapılıp daha sonra istenilen sıcaklık birimine dönüştürülür. Neyse fazla uzatmayayım umarım anlatabilmişimdir. 

----------iyi çalışmalar--------
Tarafından Yayınlandı >> Hamza Öztaş

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

1
replies

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP