8 Ocak 2013 Salı

CCS C ve L298 Motor Sürücü İle Motor Sürmek

Hamza Öztaş Share:

     Meraba arkadaşlar bu yazımda biraz L298 motor sürücüden bahsetmek istiyorum. L298 motor sürücü robotik çalışmalarda çok kullanılan bir motor sürücü entegresidir. İçerisinde iki adet h  koprüsü vardır, bu demek oluyorki bu entegre ile ayrı ayrı ki adet motor sürebiliriz ,h körüleri A ve B olarak adlandırılır. Entegrenin çalışma gerilimi 46 volta kadar desteklemektedir ve bu yüzden besleme problem olmaz.Entegre üzerinde 15 adet pin vardır. Bunların bi kısmı motoru sürmek için giriş ve çıkış pinleri bazıları artıve eksi  besleme pinleri ve kullanmadığımız bazı pinler mevcuttur. Aşagıya tam olrak pinler ve karşılıklarını yazıyorum.

Image Hosted by ImageShack.us
                                                
                                             
 • Sense A//
 • Sense B//Bu iki pin  dirençle saseye bağlanır, motor sürmek için kullanılmaz.
 • Enable A//
 • Enable B//Bu iki pin entegre içindeki h körülerini aktif hale getirmek için kullanılır.İki motor süreceksek ikisininde output_high(enable_a) komutuyla aktif hale getirilir,sadece bir motor süreceksek sadece bir h köprüsü aktif hel getirilir, diğeri pasif yapılır (output_low(enable_b). Köprülerden istediğinizi aktif ve pasif yapabilirisiniz.
 • Output 1//
 • Output 2//
 • Output 3//
 • Output 4//Bu pinler motoru bağlantı yaparken kullanılır.
 • İnput 1//
 • İnput 2//A körüsünü kontrol etmek için kullanılır. (Birinici motoru kontrol etmek için)
 • İnput 3//
 • İnput 4//B köprüsünü kontrol etmek için kullanılır.(İkinci motoru kontro etmek için)
 • GND //Sase
 • VSS//Motor sürücüsünü beslem ucu, bu pin 100nF'lık bir kondasatörle saseye bağlayınız.
 • VS//+ beslem ucu.
Arkadaşlar yukarıdaki resimden de görüldüğü gibi motor bağlantıları diyotlarla o şekilde yapılmalıdır. Motorları sürmek için sadece input 1, 2, 3, 4. pinler kontrol edilir. Bu pinler hangi PIC entegresi kullanacaksanız o entegreden her biri için entegreden çıkış alınır. Motoru saat yönünde yada saat yönü tersinde kontrol etmek için bu pinler kullanılır. Birinci motor için input 1,2 ve diğer motor için input 3,4 kntrol edilir. Gördüğünüz gibi motor sürmek için sadece bu pinleri lojik 0 ve 1 yapmanız yeterli oluyor. Hngi PIC'i kullandığınız hiç önemli değil. Bu mantıka çizgi izleyen robot, sumo robot yada benzer farklı basit robotik çalışmalar yapabilirsiniz.Not::Eğer basit bi şekilde timer interrupt kullanmadan Analog çıkış almak için programlam kısmına bazı mikrosaniyelik delay'ler yaparsanız, motoru  istedğiniz kadar yavaşlatablirsiniz, tabi bu sürekli  göz kararı olarak olur.Mikro saniyelik gecikmeler çok küçük olduğu için dışarıdan baktığınızda motor hiç durmuyomuş gibi evam eder ama aslında yavaşlar. Umrarım PIC programlamaya, motor sürmeye yeni başlayan arkadaşlar için faydalı olur. Programlamayı istedğiniz yazılımda yapabilirisniz ben mabtığını anlatmaya çalıştım.

Eğer ikiden  fazla motor sürecekseniz ve sadece bir tane motor sürücü kullanmayı düşünyosanız yukarıdaki motor bağlantı resimine bakarak aynı pinlere ikişer tane motor bağlayarak aynı anda 4 motor sürebilirsiniz.

----------İyi çalışmalar--------------
Tarafından Yayınlandı >> Hamza Öztaş

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

2
replies
 1. Selamlar çalışmalarınızı takip ediyorum size bir sorum var ; en kısa zamanda cevaplarsanız sevinirim.
  Ben quadrotor yapmak istiyorum ve fırçasız 4 da motor çevirmek istiyorum .Fakat kafam şu konuda karışık eğer sizim yukarıda yaptığınız devreyi kurarsam tabi motorları ayrı ayrı kontrol etmek açısından aynı entegreden 2 tane kullanıcam, sorum ise bu devreyi kurarsam hala ESC almama gerek var mı? eğer gerek varsa esc nin yaptığı neyi benim pic'im yapamıyor? biliyorum ki motor hız ayarlaması yavaşlatması hızlanması zaten yukarıdaki programla yapılıyor bu yuzden ESC bana neden gerekli?
  teşekkur ediyorum iyi çalışmalar diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merabalar beyfendi, oncelikle soyle soyleyeyim quadcopter yapmak icin yukaridakinin devrenin hic hir alakası yoktur, quadcopter icin dc motor deil, brushless (fircasiz) motorlar kullanilir ve bu motorlari sürmek icin escler ihtiyac vardir, l298 motor surucu ile fircasiz motorlari suremezsiniz, isterseniz ilk olarak yazmis olduğum Arduino ile quadcopter yapmak mumkunmu yazı dizisini okuyun, baslangic olarak aklinizdaki sorularin gideceğini tahmin ediyorum.
   Sitenin sag üst köşedeki arduino isimli sayfadan yazi dizisine ulaşabilirsiniz.

   Sil

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP