17 Mart 2013 Pazar

Arduino ile Melody veya Müzik Çaldırmak

Hamza Öztaş Share:
Image Hosted by ImageShack.us


Arduino ile müzik yada melodi çaldırmak yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere çok kolay ve ihtiyacınız olan tek şey küçük bir tane speaker. Speaker'ımızın eksi ucunu Ardunio'umuzun GND pinine bağlıyoruz ve diğer artı ucunuda Arduino'nun digital 11. pinine bağlıyoruz. Daha sonra arkadaşlar müzik yada melodi çaldırmak için gerekli olan kütüphaneyi indirmemiz gerekiyor.Arduino kütüphanesi'ni indirmek için buraya tıklayın. Kütüphaneyi indirdikten sonra Tone isimli kütüphane dosyasını Arduino'umuzn libraries isimli klasörün içine kopyalıyoruz. Bu noktadan sonra Arduino'muzu çalıştıralım File>>Examples>>Tone>>RTTTL  öğesini açın. Aşagıdaki resimde gösterildiği gibi.

Image Hosted by ImageShack.us

Daha sonra arkadaşlar kod içerisinde void setup kısmındaki tone1.begin(13); kod üzerinde ufak bi değişikli yapacağız, gördüğünüz 13 speaker'ımız artı ucunun  Arduino'nun hangi digital pinine bağladığımızı ifade ediyor.

Ben Arduino'nun digital  11. pinine bağlamıştım bu yüzden 13'ü 11 olarak değiştirmemiz gerekmektedir. Arduino'nun hangi pinini kullanacaksanız o pini yazmanız gerekmektedir. Farzedelim ki speaker'ınızı artı ucunu Arduino'nun 9.pinine bağladınız o zaman 13 yazan yeri 9 olarak değiştirecekseniz. Daha sonra arkadaşlar en başta Arduino'nun libraries isimli klasörün içine kopyaladığımız tone isimli klasörün içindeki Tone.cpp uzantılı dosyayı Arduino'da açıp #include <wiring.h> kısmını  #include <Arduino.h>  olarak değiştirip kaydediyoruz. Değiştirdikten sonra kodu Arduino'nuza yüklüyoruz ve işlem tamam.

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.usTarafından Yayınlandı >> Hamza Öztaş

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

0 yorum:

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP