12 Mayıs 2013 Pazar

Arduino UNO R3 + Brushless ( Fırçasız) Motor'lu Hızlı Araba

Hamza Öztaş Share:
Image Hosted by ImageShack.us

Merhaba arkadaşlar, bu uygulama basit bir şekilde brushless( fırçasız) motor kullanarak çok hızlı bir araba nasıl yapılır sorusuna yönelik bir çalışmadır. Brushless motorlar kullanılarak çizgi izleyen  tarzı çok hızlı, uzun mesafeleri kısa sürede alan bir araba yapabilirsiniz, yalnız hızına yetişmek çok kolay olmayacak ;)

Brushless motorları sürmek için ESC( Electronic Speed Controller) kullandık. ESC'lerin bir tarafında brushless brushless motora giden üç adet bağlantı kablosu, diğer tarafında ESC'i beslemek için artı ve eksi bağlantı kablosu ve ve brushless motoru kontrol etmek için 3pinli bağlantı pini vardır. Pinler artı, eksi ve sinyal pinleridir. ESC'lerin bu sinyal pinleri Arduino'muza bağlanacak sinyal pinleridir.

ESC seçerken önemli bi nokta arkadaşlar, ESC'lerin BEC çıkışı olup olmadığını kontrol edin. BEC çıkışı kontrolcü için 11.1 volt'luk lipo girişini 5v' a düşürüyor, yani direkt bu voltaj ile Arduino'muzu harici bir besleme olmadan besleyebiliyor ve ufak tefek ihtiyaçlarımız için bu 5v ihtiyaç duyduğumuz her şey için kullanabiliriz, atıyorum araba kumanda ile kontrol ederken ileri, geri yada sağa, sola dönerken her yön için  led, led şerit kullanmak istediğinizde bu voltajı kullanabilirsiniz. Tabi BEC çıkışı olmasaydı  Arduino'muzu harici olarak yine besleyip işimizi halledebilirdik ama bu ekstra dan masraf demek.

Brushless motorlar kontrol etmek, bir nevi  Arduino ile bir servo motoru kontrol etmek gibi ama tam olarak aynı değil tabi. Brushless motorlar analog çıkışla kontrol edilir. Butonla yada digital çıkış veren bir kumanda ile kontrol etmek mümkün değildir. 

Brushless motoru ESC'ler ile bağlantısı yapılıp beslediğinizde sürekli bipleme sesleri duyacaksanız, analog sinyal göndermeye başladığınızda motorlardan iki kez bipleme sesi gelip sonra melodi gibi bir ses duyacaksanız bu motorların arm olduğunu gösteriyor artık analog sinyal gönderdiğiniz de motorlarımız çalışmaya başlayacaktır.

Uzaktan bir kumanda ile kontrol etmek istiyorsanız, helicopter kumandası gibi uçak kumandası kullanmanız daha iyi olacaktır, digital çıkış veren araba kumandaları ile kontrol edemezseniz. http://www.depositericrobotic.com/2013/04/arduino-uno-r3-ile-brushless-frcasz.html yazımda basit bir şekilde pot'la kontrol etme mantığını anlattım oraya ön bilgi için bakabilirsiniz. Kod kısmı buradaki kodla hemen hemen aynı sayılır sadece biraz güncellenmiş halidir.


Malzemeler;

 • Arduino UNO R3
 • Brushless Motor x2
 • ESC(Electroic Speed Controller) x2
 • Li-Po Battery( 3s)
 • Güç dağıtım kartı( ESC'leri beslemek için, kendiniz yapabilirsiniz)
 • Kumanda
 • Potansiyometre
 • Tekerler


Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Tarafından Yayınlandı >> Hamza Öztaş

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

2
replies
 1. Arabayı giderken görseydik daha tatmin edici olurdu teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. hocam emeğinize sağlık öncelikle fakat bu motorlar hatırladığım kadarıyla turnıgy 1100 KV motorlar ve 12 volt ile çalışıyorlar. yanı yaklaşık olarak ise 13000 rpm dönmeye denk geliyor. Tekerlek capını ben az buldum ve tekerlerın genişliğide çok az. Bu yüzden bu canavar motorlara gücü verdiğiniz anda tahminimce 2 şey olacaktır. 1) tekerlerin tutuşu az olduğu için sürekli patinaj çekecektir. 2) tekerlerin tutuşu iyi ise de zapt edilemez bir hızı olacaktır. Yapan arkadaşları bilgilendirmek istedim. Bende yapmayı düşünüyorum fakat motorları doprudan tekerlere bağlamak yerine araya dişli koyarak hızın bir kısmını torka çevirmek gerekir diye düşünüyorum. :)

  YanıtlaSil

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP