1 Eylül 2013 Pazar

"Arduino UNO " ile Quadcopter Yapmak Mümkün mü? -1-

Hamza Öztaş Share:
Image Hosted by ImageShack.us
(resim alıntı olup, temsilidir)
Merabalar, bu  yazımda Arduino ile quadcopter üzerine nacizane kendi fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Daha önceleri farklı bazı kontrolcüler kullanarak basit  tecrübeler edindim, buradaki kontrolcüler Arduino'dan çok farklı tabiki ama Arduino ile bu mümkün olabilir mi, ne kadar mümkün olabilir, neler yapılabilir, nasıl geliştirilebilir? gibi soru dizilerine cevap vermeye çalışacağım.

Şekil olarak birbirlerine çok benzeyen bu hava araçlarının çeşitli isimleri olabiliyor quadcopter, quadrotor, multicopter, multirotor, UAV, İHA, drone vs. gibi. Arduino ile quadcopter yapılabilir mi sorusunun cevabını verebilmek için tam olarak quadcopter' den beklentilerimiz nelerdir, bunları belirleyip daha sonra bu ihtiyaçlarımızı Arduino ile karşılayabilir miyiz , Arduino ile birlikte nelere ihtiyaç duyarız gibi sorulara cevap bulunmalıdır. Quadcopter, quadrotor isminden de anlaşılacağı üzere quad ingilizcede dörtlü demektir, rotor ise motorları ifade ediyor diyebiliriz yani sonuç olarak quadcopter, quadrotor dört pervaneli bir hava aracıdır. Bunlardan farklı olarak pek çok çeşitli yapıda hava araçları vardır, tricopter ( 3 pervaneli ) hexacopter, y6 ( 6 pervaneli ), octocopter, octoquad ( 8 pervaneli ) gibi.

Öncelikli olarak hava araçları için olan uçuş kontrolcüler üzerinde gyro, accelerometer, magnetometer, barometer, gps modul gibi hava araçları için önemli sensorler mevcuttur, dahası da var tabiki hepsinden bahsedip kafanızı karıştırmak istemem, bunların hepsinin bırakın en önemlisi hava aracının dengesini sağlayan Roll, Pitch, Yaw gyroları bile Arduino üzerinde yoktur. Peki bu durumda direkt olarak bu durum  Arduino ile quadcopter yapılmaz anlamına mı geliyor, normal şartlarda evet, peki biz rüzgarlı havalarda uçmak, çeşitli özelikler beklemek yerine sadece belli bir süre havada kalmasını istersek o zaman olabilir miydi, olabilir tabi neden olmasın.

Yazının devamı ilerleyen günlerde gelecek, yalnız bu sadece basit bir şekilde en sade olarak Arduino ile quadcopter yapmak mümkün mü, havada belli bir süre kalabilir mi, geliştirilebilir mi gibi konular üzerine genel bir yazı olacak.

İlerleyen haftalarda yazının devamı olarak aşağıdaki konularda yazılar yazmaya devam edeceğim inş. Yazının 2. ve 3. devamı yayınlanmıştır, sağ üst tarafta sayfalar kısmında yer alan Arduino sayfasına tıklayarak, yazıların devamına ve yine diğer Arduino uygulamalarımıza ulaşabilirsiniz.
 • Kullanılan malzemelerin belirlenmesi?
 • Hava aracının ağırlık miktarının belirlenmesi?
 • Bağlantı kısmı nasıl olmalıdır?
 • Motor yönleri nasıl ayarlanır?
 • Motorlar nasıl ARM edilir?
 • Arduino'nun frame üzerindeki konumu önemli midir?
 • Frame tipi ve konfigürasyon nasıl olmalı?
 • Motor ve pervane yönleri nasıl olmalı?
 • Digital kumanda ile nasıl kontrol edilir?
 • Nasıl geliştirilebilir, neler eklenebilir?
Yazı dizisinin devamına ulaşmak için alttaki yazıların üzerine tıklayın.Bunlar daha yapmış olduğum ilk tecrübelerden bazı resimler

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us
Tarafından Yayınlandı >> Hamza Öztaş

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

3
replies
 1. Böyle bir drone yapabilmek için maliyetimiz ne kadar olacaktır ? Teşekkür ederiz yayınınız için..

  YanıtlaSil
 2. Elimde bir quadcopter kiti var. Ancak bunu arduino ile kontrol etmek istiyorum. Quadcopterde bulunan 9 kanallı alıcıya arduino ile nasıl bağlanıp komut yollayabilirim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alıcı üzerinde throttle, aileron, elevator, rudder pinleri var onları kontrol etmen yeterli,

   Sil

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP