4 Temmuz 2014 Cuma

[ Arduino & C#.Net Uygulamaları #7 ] Arduino ve ADXL3xx Accelerometer( İvmeölçer ) Kullanılarak Eksenlere Uygulanan Kuvvet ve Açıların Bulunması

Hamza Öztaş Share:
 


Bu uygulamada Arduino UNO R3 ve ADXL335 Accelerometer ( ivmeölçcer ) kullanılarak x, y, z değerleri okunarak  reel time olarak C# ' a aktarılmış ve bu değerlere bağlı olarak eksenlere uygulanan kuvvet ve açılar hesaplanmış ve görüntülenmiştir. Arayüz üzerinde resimlerde de gördüğünüz üzere 15 adet textbox, 3 adet progressbar, iki adet buton ve 10 adet label kullanılmıştır.

İvmeölçerle açıları bulmak için birkaç yöntem vardır arkadaşlar bunlar, Vektörel, radyana cevirerek ve min, max. değerlerini kullanarak bulma yöntemleridir. Bu uygulamada açıları bulmak için g kuvvetlerinin arcsin'ünü alıp radyana çevrilmiştir ve oradan da açıya dönüştürülmüştür. Bu yöntem şüphesiz x ve y için mükemmel çalışsa da z ekseni için vermiş olduğu değerler çok doğru olmayabiliyor. Bu sebepten dolayı açıları bulmak için aslında min ve max değerlerini kullanarak açıları bulmak en doğru yöntem olacaktır. İlerleyen zamanlarda o yöntemi kullanarak ta bir makale yayınlayacağım. 

Arduino ve C# kodlarına ulaşmak için buraya tıklayın;


 Tarafından Yayınlandı >> Hamza Öztaş

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

0 yorum:

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP