14 Ocak 2015 Çarşamba

[ Arduino & C#.Net & SQL Uygulamaları #15 ] Pot Okuma, Gösterme ve SQL Veri Tabanına Kaydetme

Hamza Öztaş Share:
 
Merhaba arkadaşlar bu günkü uygulamamız daha önce sizlerle paylaştığım bir uygulamanın aynısı olacak sadece ufak bir değişiklik olacak. Uygulamamız Arduino'muzun analog 0.pinine bağlı olan pot'tan 0-1023 arası analog degerleri alıp form üzerinde göstermekle birlikte bu değerleri SQL veri tabanına kaydetmek. Verilerin kayıt edilebilirliği her zaman büyük önem taşımaktadır. Çoğu zaman Arduino ile çalışmalarımızı, projelerimizi özellikle sensor projelerimizde belki istediğimiz değerleri alıyoruz ama bu değerleri saklamakta zorluk çekiyoruz.. Bu yüzden önemli bir uygulama, burada pot'tan verileri alıp kayıt edebiliyorsak  hangi sensor olursa olsun verilerimizi aynı şekilde Sql veri tabanına saklayabiliriz. İlerleyen zamanlarda Access veri tabanında uygulamalar ve MS Excell veri tabanı uygulamaları da sizlerle paylaşacağım.

 • Arduino'a bağlandıktan sonra pot'tan okuduğumuz değerler textbox üzerinde görüntülenip aynı zamanda SQL veri tabanına kayıt edilmektedir ve Göster butonuna tıklandığında alt kısımda yer alan datagridview de görüntülenmekte dir.
 • Veriler 1 saniye aralıklarla gelmektedir.
 • C#.Net kodları için buraya tıklayınTarafından Yayınlandı >> Hamza Öztaş

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

6
replies
 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Hocam sorularım olacak ama birincisi bu işlemler için arduino ya birşey derlememiz gerekıyor mu ikincisi com seçtiğim halde hiçbir pot gelmemesinin nedeni ne olabilir ?

  YanıtlaSil
 3. Arduino tarafından da tabiki uygun kodun yüklenmesi gerekiyor. Gelmemesi durumunda bir çok sebep olabilir. Bunun için kod içeriğine try catch eklenerek hataların nerede olduğu yakalanabilir

  YanıtlaSil
 4. uygun kod nedir hocam kaynak kodlarını paylaşır mısınız arduino için de ?yada sizden yardım alabileceğim bir adresiniz var mıdır okul ödevim onun için çok gerekiyor..Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. halletim hocam yinede sagolun arduino kodunu isteyen olursa arifduman179@gmail.com adresine mail atabilir

  YanıtlaSil

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP