11 Temmuz 2015 Cumartesi

[ Arduino & Arduino TFT Ekran ve DHT11 ile Isı-Nem Uygulaması ]

Bünyamin TEMİZ Share:
Merhaba arkadaşlar bugün yine Arduino'nun kendi TFT ekranı ve DTH11 dediğimiz Isı ve Nem sensörünü kullanarak birazda görselleştirerek şık bir Termometre nasıl yapabiliriz onu görücez. Bunu yaparken TFT ekranımız'ın üzerine entegre halinde gelmiş SD kart girişinin avantajlarından yararlanacağınız ve görsellerimizi bu yolla çok kolay bir şekilde ekranımıza aktarmış olucaz ve güzel bir Termometre yapmaya çalışacağız. Bunun için bize termometre ve hava durumu gibi küçük (32x32-64x64) boyutlarında tabi sizin tercihinize göre değişilik gösterebilir bu boyutlar .bmp uzantılı resimlere ihtiyacımız olacak isterseniz bunları kolaylık bulabilirsiniz, istersenizde dosya eklerinde biz kendi kullandığımız resimleri size vereceğiz.İlk olarak bir önceki çalışmalarımızda da kullandığımız kütüphaneleri tekrar kullanmamız gerektiğini hatırlatmamız gerekiyor.

Adafruit-GFX-Library
Adafruit-ST7735-Library
DHT11-LibraryTFT Ekran Arduino bağlantısı için TIKLAYIN
Arduino DTH11 sensörünün bağlantısı için TIKLAYIN
Resim dosyalarını indirmek için TIKLAYIN
Arduino Kodları için TIKLAYIN

Not:Resim dosyalarını indirdikten sonra arşiv dosyasından çıkarıp SD kartınıza atmanız gerekiyor. DTH11 Sensörünün bağlantı şemasında Analog 1 nolu pine bağlı olduğu görünüyor biz onu kodunda görüldüğü üzere 0 nolu pine bağladık. Siz de istediğiniz pine bağlayıp gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra kullanabilirsiniz.

Uygulamanın fotoğraflarını aşağıda görüyorsunuz. Bu uygulamada bizim amaçladığımız Isı ve Nem'e bağlı olarak ortadaki resmin güneş ya da biraz daha aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz gibi yağmur şeklini almasını istedik. Bunun olması içinde Nem oranının %80 civarlarına olmasına bağladık. Tabi bunun gerçeklik payı %100 değildir.

Genel olarak yine dolu bir çalışma olduğuna inanıyoruz. İçerisinde Ekran kullanımı sensör okuma SD kart kullanımı gibi birçok örnek barındırıyor. Umarız sizler için yararlı bir çalışma olmuştur.Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.


Tarafından Yayınlandı >> Bünyamin TEMİZ

Hamza Öztaş'ı google plus'ta takip etmek için Google'a tıklayın;
Google+.

3
replies

Get Updates in your Email
Complete the form below, and we'll send you our best of articles.

İletişim

© >> |
TOP